Ličina: Nijesu uspjeli da nas slome, želimo pobjedu Đukanovića

U demokratskim društvima biračko pravo smatra se jednim od najvažnijih građanskih prava i pokušaji opstrukcija njegovog korišćenja od strane bilo koje grupe ili pojedinca je nezamisliv. Ali, veći pritisak uvijek stvara veći otpor, pa će tako biti i ovoga puta. Sigurna sam da će dijaspora u nedjelju, 2. aprila, iskoristiti svoje biračko pravo i još jednom svojim snažnim i masovnim prisustvom presudno uticati na dalju budućnost Crne Gore – kaže Ličina

Predśednica eMDe alijanse – Zajednice crnogorskih udruženja u Njemačkoj

Predsjednica eMDe alijanse – Zajednice crnogorskih udruženja u Njemačkoj Emira Ličina ocijenila je u intervjuu za Pobjedu da crnogorski građani koji žive u inostranstvu žele pobjedu Mila Đukanovića na predsjedničkim izborima u Crnoj Gori. Dodaje da očekuje masovan odziv dijaspore.

“Nijesu uspjeli da nas slome, nijesmo potpali pod uticaj raznih poslušnika koje su slali da nas iznutra razbijaju, nijesmo pristali na sastanke i susrete čiji je cilj bio da se stvori iluzija postojanja dobrih odnosa tridesetoavgustovske političke strukture sa dijasporom. Riječju, dijaspora je pokazala zube, kako je rijetko ko u Crnoj Gori”, kazala je Ličina.

Kako komentarišete opstrukcije Vlade Crne Gore, odnosno nacionalne avio-kompanije povodom najavljenog dolaska naših građana iz inostranstva na drugi krug predsjedničkih izbora?

To je, najblaže rečeno, skandalozno. Da se tako nešto dešava u državi koja je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, koja, kako je poznato, počiva na vladavini prava, je i nečuveno. No, već smo vidjeli da nova vlast u Crnoj Gori ne mari mnogo ni za Ustav ni za zakone. Neshvatljivo je ipak da u tom komandnom lancu ne postoji zrno svijesti i savjesti čak ni kada se direktno krše ljudska prava i slobode. Ni to nije novo, gledali smo brutalan obračun sa neistomišljenicima na Belvederu, a takođe svakodnevno svjedočimo represiji nad još nepokorenim pojedincima. Dijaspora, koja je uvijek srcem bila uz progresivne snage i ideje, naravno nije po volji vladajuće većine. Zato se sadašnja vlast i Vlada dijaspore boje. Od preuzimanja vlasti potrudili su se da prekinu naše institucionalne veze sa Crnom Gorom, da odabirom opskurnih i kompromitovanih kadrova koji su uhljebljeni u Upravi za saradnju sa dijasporom nakon ,,oslobođenja“, utiču na bilo kakvu mogućnost komunikacije i kontakata dijaspore sa Crnom Gorom, tako da smo već navikli da smo meta.

Da. Tu je prijetnja gospodina Arbena Jakupija da se može izgubiti i pravo glasa…

Ali mi nijesmo laka meta i u tome se prevarila ta lakrdijaška družina koja otvoreno radi na štetu države Crne Gore. Ovi očajnički potezi i pokušaji onemogućavanja dijaspore da iskoristi svoje biračko pravo su skandalozni i odraz su potpune nedemokratičnosti i diskriminacije. U demokratskim društvima, biračko pravo smatra se jednim od najvažnijih građanskih prava i pokušaji opstrukcija njegovog korišćenja od strane bilo koje grupe ili pojedinca je nezamisliv. Ali, veći pritisak uvijek stvara veći otpor, pa će tako biti i ovoga puta. Sigurna sam da će dijaspora u nedjelju, 2. aprila, iskoristiti svoje biračko pravo i još jednom svojim snažnim i masovnim prisustvom presudno uticati na dalju budućnost Crne Gore.

Od strane pojedinih grupa najavljuje se čak i blokada aerodroma i ,,provjeravanje“ da li naši građani imaju dvojno državljanstvo?

Nedemokratski režimi koriste se različitim sredstvima represije za kontrolisanje stanovništva i održavanje na vlasti. U takvim režimima tagetiraju se građanski aktivisti, novinari, intelektualci i druge grupe koje mogu biti prijetnje po vladajući režim. To vjerovatno i objašnjava opštu društvenu pasivnost u današnjoj Crnoj Gori, ali i jasno govori da dijasporu doživljavaju kao prijetnju. Prijetnju po svoj opstanak. Ali ponavljam, pogrešne metode koriste. Dijasporu ne mogu niti ucijeniti niti kontrolisati. Pozivam dijasporu da ne nasjeda na provokacije. Ukoliko se iste dese, treba biti pribran i aktivno raditi na prikupljanju dokaza pod kojim se podrazumijevaju video zapisi, fotografije, dokazi o diskriminaciji i propustima države, svjedoci od kojih se mogu uzeti izjave. Mi ćemo formirati tim za pravnu pomoć i svako maltretiranje rezultiraće tužbom. Naša je obaveza otvoriti oči crnogorskom narodu, reći mu da mogu, moraju i zaslužuju daleko više i bolje od povratka u devedesete.

I pored više poziva, pa i Vašeg, predsjednički kandidat Jakov Milatović se nije ogradio od podrške Vojislava Šešelja i Aleksandra Rakovića, niti izjasnio o genocidu u Srebrenici?

Koga bi prije i bolje podržao Šešelj i Raković nego osobu koja je poznata po izjavi ,,pa šta ako pogine deset Crnogoraca“. Ako je neko imao nedoumice i ako je imao poteškoća u ovom kandidatu prepoznati prikrivenog klerošovinistu, onda mu je sad jasno ko je i zašto ne treba glasati za Jakova Milatovića. Posebno pripadnici manje brojnih naroda ne bi smjeli podržati kandidata kojeg podržava Šešelj i Aleksandar Raković. Ne očekujem da se od ove podrške ogradi osoba koja je sa ministarske pozicije, koju je imao u apostolskoj Vladi, uživao puno povjerenje Crkve Srbije, da bi sistematski urušavao državu koja ga je plaćala, sprovodio lošu praksu, politizaciju, nepotizam i revanšizam, aktivno radio na ugrožavanju javnog interesa o čemu danas najbolje govori stanje u zdravstvenom sistemu Crne Gore. Neće se Milatović odreći ove podrške jer mu ona puno znači, 90 odsto njegovih podržavalaca jesu oni koji još uvijek sanjaju, ali nikako da dosanjaju ,,srpski svet“.

Da li očekujete veliki dolazak naših građana iz inostranstva i ko će, po Vašem mišljenju, pobijediti na predsjedničkim izborima?

Svi smo svjesni da dijaspora može biti tas na vagi, pa su, čini se, sve oči uprte u nju. I ne bez osnova. O značaju tog tasa na vagi najbolje govore prethodne dvije i po godine. Iako nije vrijeme odmora, ja očekujem velik odziv dijaspore. Svak od nas mora uzeti slobodne dane, odmor, dogovoriti odsustvo. Sve to nije baš tako jednostavno i lako, ali svi mi osjećamo veliku odgovornost i obavezu u odnosu na aktuelni politički momenat. Svima nam je jasno da baš naš glas može biti presudan i taj teret nijesmo spremni da nosimo. Velika i nepopravljiva šteta bi za Crnu Goru bila pobjeda bilo kog drugog kandidata osim Mila Đukanovića. Istinski se i ja i velika većina u crnogorskoj dijaspori nadamo i priželjkujemo upravo pobjedu Mila Đukanovića. Mislim da je Crna Gora izmorena i na koljenima, potreban nam je predsjednik koji će svojim znanjem i iskustvom vratiti Crnu Goru na pravi put.

Srbija želi da određuje ko će biti predsjednik Crne Gore

Kako komentarišete otvorenu podršku SNS-a i zvanične Srbije Jakovu Milatoviću?

Očigledno da kod njih postoji želja da određuju ko će nam biti predsjednik. Nažalost, moram konstatovati da Srbija nikad nije prežalila sticanje nezavisnosti Crne Gore i mislim da ne treba trošiti posebno riječi na konstantnu težnju i miješanje Srbije u društvene i političke prilike u Crnoj Gori. Ono što svima treba da bude jasno je da su dva kandidata na predsjedničkim izborima. Prvi je Milo Đukanović, drugi je kandidat Republike Srbije za predsjednika Crne Gore. U takvim uslovima, svaki onaj koji voli ovu državu zna šta mu je činjeti.

Pobjeda

Podijeli:

Related posts

Leave a Comment